Ranní zamyšlení_Ropa, Dow Jones, dolar, zlato 25.10.17

Ropa

Ropa dnes po včerejším růstu udržuje hladinu blízko čtyřtýdenního maxima. Reaguje tak na prohlášení ropného ministra Saudské Arábie, dle kterého jedním z hlavních strategických cílů největšího producenta ropy v rámci organizace OPEC je snížení objemu zásob v rozvinutých průmyslových zemích na jejich dlouhodobý pětiletý průměr, prodloužení produkčních omezení poté, co skončí stávající závazek OPEC, Ruska a dalších 9 zemí a konečné narovnání přebytku na trhu s ropou. Druhým faktorem je pak výhled dnešní pravidelné statistiky amerického ministerstva pro energie, který by měl ukázat, že zásoby ropy v USA v týdnu k 20.10. klesly o 4,366 milionu barelů. Tento odhad značně (i když ne poprvé) kontrastuje s predikcí API (American Petroleum Institute) očekávajícího nárůst zásob ropy ve Spojených státech o 519 tisíc barelů. Na zmíněné by ropa mohla reagovat proražením rezistence na úrovni 52,86 a přiblížením se úrovním z letošního dubna. Supporty: 51,54 a 50,70.

Dow Jones

Průmyslový akciový index Dow Jones si v průběhu včerejšího dne připsal největší denní procentuální zisk za více než měsíc poté, co lepší než očekávané čtvrtletní výsledky společností 3M (akcie + 5,9 %) a Caterpillar (+ 5,00 %) podpořily optimismus ohledně síly ekonomiky USA.  Další pozitivní výsledky reportovaly General Motors (+ 3,00 %) či McDonald´s. Kromě převážně pozitivních výsledků amerických společností pomáhají akciím v růstu také plány prezidenta Trumpa na daňovou reformu. V předstihu před začátkem dnešního obchodování s akciemi jsou očekávány výsledky za třetí čtvrtletí například od společností Boeing, Coca-Cola či Freeport-McMoRan. V reakci na zmíněné akciový index Dow Jones v průběhu včerejšího dne posílil o 167,80 bodů (0,72 %) na úroveň nového historického maxima 23.441,76.

Dolar

Americký dolar v průběhu včerejšího dne našel podporu v jednáních ohledně možného nástupce stávající předsedkyně amerického Federálního rezervního systému Janet Yellenové. Vůči japonskému jenu se dostal na nejvyšší úroveň za poslední téměř 3 měsíce. Republikánští senátoři by na jejím místě nově rádi viděli Johna Taylora, ekonoma Stanfordské univerzity, pod jehož taktovkou by se Spojené státy mohly dočkat rychlejšího utahování fiskálních stimulů a růstu úrokových sazeb, než jaký v současnosti volí stávající předsedkyně, jejíž mandát vyprší v únoru příštího roku.  Kromě republikánskými senátory podporovaného Taylora by dalším kandidátem mohl být také stávající guvernér FEDu Jerome Powell. Prezident Donald Trump na obědě s republikánskými senátory současně uvedl, že ve hře stále zůstává možnost znovu jmenování Yellenové. Dolaru v růstu pomáhá mimo jiné rozrůstající se obecný názor, že mezi současnými kandidáty neexistuje nikdo jiný, jehož přístup by byl více umírněný, než je tomu v případě Janet Yellenové.

Zlato

Stejně, jako pomohlo včerejší jednání prezidenta Donalda Trumpa s republikánskými senátory, týkající se únorového ustavení nového předsedy amerického Federálního rezervního systému, americké měně v růstu, byla tatáž jednání příčinou poklesu ceny zlata na 2 ½ týdenní minimu. V rozhovorech vysílaných v posledních dnech prezident Trump několikrát zmínil, že je velmi blízko finálnímu rozhodnutí o tom, kdo v příštím roce usedne do křesla předsedy FEDu. To mělo za následek růst výnosů amerických desetiletých dluhopisů na nejvyšší úroveň od letošního března a současně utlumení přitažlivosti drahých kovů. Nejaktivnější futures kontrakt na zlato na burze Comex v průběhu včerejšího dne ztratil 3,71 USD a seanci uzavřel na úrovni 1.277,19 USD/unce. Další ztráty si pak připisuje také v rámci dnešního obchodování, kdy oslabuje o 5,10 USD na 1.273,20 USD/unce a je tak nejníže od 6. října.

Robert Černík, analytik

Zdroj: Barchart.com, Investing.com