Renault-Nissan slibuje 12 nových variant elektrických vozidel do roku 2022

Během tiskové konference, která se dnes konala v Paříži, to uvedl Carlos Ghosn, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Renault-Nissan Alliance. Do budoucna aliance očekává, že produkce elektrických vozů se na celkové výrobě bude podílet až 30 %.

Ghosn dále oznámil, že aliance obou výrobců automobilů, kteří společně v prvním pololetí letošního roku prodali více vozidel než kterákoli jiná společnost na světě, plánuje do budoucna výrobu vozů „robo-taxi“, tedy vozidel veřejné dopravy bez řidiče a dále autonomních automobilů zaměřených na masový trh.

Prohlášení je součástí celkového v pátek zveřejněného strategického plánu, mezi jehož cíle patří využít výhody rostoucího dosahu aliance poté, co v loňském roce převzala výrobce automobilů Mitsubishi, konsolidovat svou pozici a učinit automobily s elektrickým pohonem a autonomní vozy více cenově dostupnými. Současně Ghosn v průběhu konference představili nové logo tříčlenné aliance.

Cílem aliance dále je významně zvýšit dosah jejích elektrických automobilů na více než 600 kilometrů a urychlit čas potřebný k úplnému nabití. Výsledkem snah aliance by měl být také patnáctiminutový interval nabíjení postačující pro nájezd 230 kilometrů, tedy zlepšení o 140 km oproti stávajícímu dojezdu.

Aliance oznámila, že do roku 2022 rozšíří vývoj vozidel s různými úrovněmi autonomní technologie, počínaje částečným monitoringem člověka a končíce plně autonomními vozidly bez řidiče schopnými provozu na dálnicích.

Ghosn také uvedl, že usiluje o to, aby aliance byla klíčovým operátorem v rámci služeb autonomních vozů na objednávku a poskytovala autonomní vozidla pro veřejnou dopravu a služby sdílení vozů. Generální ředitel Carlos Ghosn oznámil, že cílem aliance je do roku 2022 dosáhnout roční úspory ve výši 10 miliard eur (12 miliard USD), zvýšit roční obrat na 240 miliard dolarů a prodávat 14 milionů vozů ročně, což je o 4 miliony více, než činil celkový prodej v roce 2016.

Robert Černík, analytik, zdroj: Bloomberg.com