Ropa Brent podruhé od prosince 2014 pokořila hranici 70 dolarů za barel 15.1.18

Cena ropy Brent, podpořená pokračujícími produkčními škrty pod taktovkou OPEC a Ruska a navzdory zvyšujícímu se počtu aktivních vrtů poukazujícímu na nárůst produkce v USA a Kanadě, vzrostla v pondělí na 70 dolarů za barel.

Únorový futures na WTI americkou lehkou ropu na burze Nymex uzavřel páteční obchodování na úrovni 64,30 dolarů za barel. Obchodování v USA je v průběhu dnešního dne omezené z důvodu svátku Den Martina Luthera Kinga.

V průběhu minulého týdne rostla jak cena WTI ropy, tak ropy Brent, a to v souvislosti s přetrvávajícím těžebním omezením na straně Organizace zemí vyvážejících ropu, Ruska a dalších států a v souvislosti s klesajícími komerčními zásobami ropy WTI v USA, které v prvním týdnu letošního roku zaznamenaly osmé po sobě jdoucí snížení v řadě.

V souvislosti s politickými riziky, klesajícími zásobami v USA a produkčními škrty, které vstoupily v platnost v lednu loňského roku a dle stávající dohody by měly pokračovat i v letošním roce, vzrostly ceny WTI americké lehké ropy od počátku prosince o více než 13 %.

Dle páteční zprávy americké CFTC (Commodity Futures Trading Commission), přilákáni nižšími zásobami a silnou spotřebou černého zlata, zvýšili finanční investoři objem čistých dlouhých pozic ve futures kontraktech na WTI americkou lehkou ropu, které by profitovaly z růstu ceny ropy, na úroveň nového rekordu.

Páteční zpráva Baker Hughes ukázala, že v týdnu k 12. lednu energetické společnosti v USA zvýšily počet aktivních vrtů o 10 na celkových 752. V Kanadě energetické společnosti v minulém týdnu téměř zdvojnásobily počet aktivních vrtů na celkových 185, nejvyšší počet za posledních 10 měsíců.

Robert Černík, analytik

Zdroj: Barchart.com, Investing.com