Ropa i přes rostoucí americkou produkci drží úroveň čtyřměsíčního maxima 19.9.17

WTI americká lehká ropa na burze Nymex v průběhu úterní obchodní seance, ruku v ruce s růstem o 40 centů na 50,75 dolarů za barel, udržuje hladinu téměř čtyřměsíčního maxima, a to i přes rostoucí domácí produkci a spekulace, dle kterých Saudská Arábie a Irák nevylučují další snižování produkce ropy.

Pohyb cen ropy je na jedné straně omezen zvyšující se produkcí z břidlic v USA a na druhé straně obavami z dalšího formujícího se hurikánu, který by teoreticky mohl zasáhnout pobřežní oblasti Spojených států a vyřadit z provozu některé místní rafinérie.

Irácký ropný ministr Jabbar al-Luaibi v úterý uvedl, že domácí produkce ropy v současné době činí 4,32 milionu barelů denně, což představuje pokles oproti květnovým a červnovým 4,5 milionům. Jeho prohlášení přišlo poté, co data ukázala, že saúdský vývoz ropy v červenci poklesl na 6,693 milionu barelů denně, což oproti červnu představuje pokles o přibližně 200 tisíc barelů denně.

Saúdská Arábie představuje de facto vůdce Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která se společně s některými producenty mimo OPEC, jako je Rusko, zavázala v roce 2017 a 2018 omezit denní produkci ropy o přibližně 1,8 milionu barelů s cílem omezit nabídku a podpořit růst ceny černého zlata. Dosažení těchto cílů nicméně brání rostoucí produkce ropy v USA, které nejsou součástí uvedené dohody.

Ve své pondělní zprávě Úřad pro energetické informace (EIA) spadající pod americké ministerstvo energetiky očekává, že produkce černého zlata z břidlic v USA poroste v průběhu října desátým měsícem v řadě, tentokrát o cca 79 tisíc barelů denně na celkových 6,1 milionů barelů denně.

Technologický pokrok pomáhá v prosazování břidlicového průmyslu v USA. Dle zářijového výhledu společnosti Barclays jsou v 80 procentech případů produkční náklady na 1 barel nižší než 60 dolarů, přičemž jen v loňském roce klesla hranice rentability o dalších 15 %. S ohledem na zmíněné je značná část producentů v USA schopna fungovat i s cenami pod 40 USD za barel.

Robert Černík, analytik, zdroj: Barchart.com