Ropa klesá díky obavám z dodatečného zavedení cel USA vůči Číně 11.7.2018

Spektrum sazeb na další čínské zbožích ve výši 200 miliard dolarů poslalo komodity s akciovými trhy dolů, neboť obchodní napětí mezi dvěma největšími ekonomikami světa se zintenzivňovalo.

Ropa Brent klesla o 65 centů, což je o 0,8 procenta na 78,21 USD za barel. Americká ropa WTI poklesla o 43 centů resp. o 0,6 procenta na 73,68 USD za barel.

„Obchodní obavy byly dnes důvodem poklesu. Oznámení o zavedení dodatečných cel je nad rámec toho, co očekával trh,“ řekl Michael McCarthy, hlavní stratég na CMC Markets v Sydney.

„Přestože existuje dlouhá lhůta, možné zavedení těchto tarifů bude mít dopad na celosvětový růst a poptávku,“ řekl McCarthy.

Na pokles ceny této surovin také měla vliv zpráva, že Spojené státy budou zvažovat žádosti o výjimky ze sankcí kvůli opětovnému zavedení iránských vývozů ropy.

Washington bude zvažovat žádosti některých zemí o osvobození od sankcí, které vstoupí v platnost v listopadu, aby zabránily Íránu v exportu ropy, uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo v úterý.

Washington dříve oznamil, že země, které importují iránskou ropu musí zastavit její veškerý dovoz od 4. listopadu, nebo budou čelit americkým finančním opatřením bez výjimek.

Americké ropné zásoby poklesly minulý týden o 6,8 milionu barelů, podle údajů z American Petroleum Institute.

Podle analytiků Reuters se zásoby ropy měly snížit pouze o 4,5 milionu barelů.

Očekává se, že v příštím roce bude produkce ropy v USA v průměru přesahovat 12 milionů barelů za den, uvedla v úterý měsíční zpráva amerického Úřadu pro energii.

 

Zdroj: Investing.com

Vít Souček