Ropa klesla na šestitýdenní minimum 28.5.18

Nejaktivnější futures na WTI americkou lehkou ropu na burze Nymex v pondělí oslabil na úroveň šestitýdenního minima. Mimo jiné se jedná o reakci na spekulace, dle kterých by hlavní světoví producenti mohli přistoupit ke zvýšení produkce.

Euro se v ranním obchodování odrazilo z úrovně 6 a ½ měsíčního minima poté, co italský prezident odmítl potvrdit euroskeptika na pozici klíčového ministra hospodářství. Jeho krok je však analytiky vnímán jako potenciální spouštěč možné ústavní krize, který zvyšuje perspektivu nových voleb.

Ropa dnes prodlužuje ztrátovou seanci z minulého týdne v reakci na množící se spekulace, dle kterých by hlavní producenti ropy, kteří jsou součástí paktu organizace OPEC o snížení těžby, mohli svůj závazek omezit a zvýšit těžbu.

Ruský ministr pro energetiku v sobotu jinými slovy uvedl, že zvýšení těžby černého zlata na úroveň před začátkem říjnové dohody o omezení produkce v roce 2016, není vyloučeno. Prohlášení následovalo po setkání ministrů energetiky Ruska a Saúdské Arábie, jehož předmětem bylo přezkoumání situace na straně globálního zásobování ropou, a to v předstihu před klíčovým červnovým zasedáním OPEC ve Vídni.

V 9:30h našeho času londýnská ropa Brent, poté co dříve klesla na 74,49, ztrácela 94 centů na 75,53 dolarů za barel. Futures na WTI americkou lehkou ropu ve stejné době ztrácel 1,13 USD na 66,75 dolarů za barel. Dříve v průběhu ranní elektronické seance klesl až na 65,80 dolarů za barel. Ztrátová seance se tak prodlužuje na pátý den v řadě.

Robert Černík, analytik

Zdroj: Investing .com