Ropa má namířeno k nejdéle trvajícímu období týdenních ztrát od srpna roku 2015

Zásoby ropy v USA zůstávají 100 miliónů barelů nad úrovní pětiletého průměru. Produkce černého zlata v Libyi by měla do konce července vzrůst na čtyřleté maximum 1 milion barelů denně.

Zásoby ropy ve Spojených státech klesly v minulém týdnu méně, než předpovídaly analytici oslovení v rámci průzkumu agentury Bloomberg a dle agentury EIA se drží o více než 100 miliónů barelů nad pětiletým průměrem. Libye, která je osvobozena od dohody o omezování dodávek pod vedením kartelu OPEC, do konce července dle National Oil co. zvýší produkci na 1 milion barelů denně.

Cena ropy na burze Nymex klesla v průběhu tohoto týdne na nejnižší cenu za posledních sedm měsíců ve vleku pokračujících obav z toho, že rostoucí produkce v USA bude kompenzovat produkční omezení Organizace zemí vyvážejících ropu a jejích spojenců včetně Ruska.

Ve své první prognóze pro rok 2018 v průběhu středy International Energy Agency uvedla, že nová produkce mimo organizaci OPEC bude v příštím roce více než dostatečná pro uspokojení očekávaného nárůstu poptávky. Největší podíl na globálním nárůstu dodávek ropy by měl patřit kanadským ropným pískům.

Robert Černík, analytik