Ropa v očekávání poklesu zásob posílila na čtyřtýdenní maximum

V reakci na očekávání poklesu zásob ve Spojených státech a zprávy o uzavření ropného pole Buzzard v Severním moři nejaktivnější futures kontrakt na ropu na burze Nymex uzavřel včerejší obchodní seanci růstem o 79 centů na 51,03 dolarů za barel, nejvyšší od 7. března. Energy Information Agency odhaduje, že zásoby ropy v minulém týdnu ve Spojených státech klesly o 530 tisíc barelů.

V průběhu minulého týdne ropa na burze Nymex posílila o 5,5 % poté, co Kuvajt a další členové organizace OPEC včetně Ománu vyjádřily podporu prodloužení šestiměsíčního období omezení produkce, jež začalo v lednu letošního roku. Je s podivem, že ačkoliv v minulém týdnu počet aktivních ropných vrtů ve Spojených státech vzrostl na nejvyšší úroveň od září roku 2015, zastává generální tajemník OPEC, Mohammad Barkindo, mírně optimistický názor o narovnávání trhu s ropou.

Nejaktivnější květnový futures na WTI americkou lehkou ropu na burze Nymex po včerejším růstu o 79 centů přidává v průběhu dnešního dne prozatím dalších 45 centů na 51,48 USD za barel.

Robert Černík, analytik