Ropa WTI míří k sedmému mezitýdennímu poklesu v řadě 17.8.18

Ačkoliv nejaktivnější futures kontrakt na WTI americkou lehkou ropu mírně posiluje druhým dnem v řadě, celkově v mezitýdenním srovnání pravděpodobně uzavře posedmé níže. Jde o pokračující reakci na nejistou budoucnost mezinárodního obchodu.

Krátce po jedenácté hodině dopoledne zářijový futures kontrakt na burze Nymex přidává 14 centů na 65,60 dolarů za barel. Páteční obchodní seanci v minulém týdnu přitom uvedený kontrakt uzavřel na úrovni 67,63 dolarů za barel. Evropská ropa Brent dnes také lehce posiluje, a to o 32 centů na 71,75 dolarů za barel.

Dvoudenní nárůst cen ropy je reakcí na čtvrteční prohlášení ekonomického poradce Bílého domu, Larryho Kudlowa, jež uvedl, že se čínští a američtí vládní představitelé na konci tohoto měsíce vrátí k jednacímu stolu s cílem pohnout se dál v řešení obchodních sporů.

Dosavadní pokles cen ropy je dílem obav obchodníků z možného zažehnutí plnohodnotné obchodní války mezi USA a Čínou, která by zpomalila globální ekonomický růst a projevila se negativně na objemu globální spotřeby energií. Ve stejné době patová situace mezi USA (opět) a Tureckem dala vzniknout obavám z rozšíření na emerging markets.

Později v průběhu dnešního dne očekáváme výsledky statistiky Baker Hughes týkající se počtu aktivních vrtů v USA. Dle údajů servisních firem vzrostl počet aktivních vrtů v USA v minulém týdnu o 10 na celkových 869, nejvyšší počet od března 2015.

Robert Černík, PrimStock

Zdroj: Investing.com