Rostoucí výnosy referenčních amerických dluhopisů a zhoršené výhledy financování korporací vrátily akciový trh dočasně do červených čísel 25.4.18

Akciové tituly na Wall Street v průběhu včerejšího dne prudce klesly poté, co varování ze strany nejvíce sledovaných a aktuálně výsledky reportujících společností ve formě horších výhledů nákladů na financování zazněla jako ozvěna rostoucích výnosů referenčních 10letých dluhopisů.

Caterpillar, průmyslová těžká váha, propadl o 6,20 % poté, co vedení společnosti uvedlo, že růst zisku dosažený v prvním čtvrtletí by mohl představovat možnou hladinu dosažitelnou ve zbytku letošního roku. Kromě obecně vyšších nákladů na financování překážku spatřuje ve vyšších cenách oceli. I přesto se společnosti v průběhu prvního čtvrtletí letošního roku, ruku v ruce se silnou globální poptávkou, podařilo svými výsledky pokořit odhady analytiků.

Akciové indexy S&P 500 a Dow Jones zaznamenaly největší oslabení posledních téměř tří týdnů. Dow Jones prodloužil ztrátové období na pět dní v řadě.

Podobně jako Caterpillar vyšší náklady na financování ve svých výhledech zmínily například Lockheed Martin (-6,17 %), největší strategický dodavatel armádního vybavení americké vlády či vysoce diverzifikovaný průmyslový výrobce společnost 3M (-6,83 %). Společnost Lockheed Martin na jednu stranu vykázala lepší než očekávané zisky za první čtvrtletí a zvýšila celoroční prognózy prodeje a zisku, ale nezvýšila projekci peněžních toků ve zbytku roku 2018.

Zdá se, že se trh finálně smířil s myšlenkou, že 2-3 roky trvající růst akciového sektoru mohl být převážně řízen nízkými úrokovými sazbami, vstřícnou měnovou politikou a přebytkem likvidity.

Index Dow Jones ztratil v průběhu úterního dne 424,56 bodů (1,74 %). S&P 500 ztratil 35,73 bodů (1,34 %) a Nasdaq Composite klesl o 121,25 bodů (1,7 %).

Ačkoliv nyní mnohé hovoří pro návrat akciových titulů k úrovním z února letošního roku, následné uklidnění situace na trzích a stabilní prorůstový výhled silných korporací, ať už z technologického či průmyslového sektoru, viz Lockheed Martin, Amazon, Apple, Netflix či Caterpillar, vrátí akcie do zelených čísel.

Současně, přestože společnosti ve výhledech pro rok 2018 varují před možným zhoršením peněžních toků, mnohé z nich stále počítají s růstem jejich businessu. Navíc, z předešlých let levných peněz a v souvislosti s probíhajícími restrukturalizačními plány mají tyto společnosti značně rozinvestováno, což se projeví ve vyšší efektivitě a pomůže v budoucnu podpořit obchodní výsledky.

Robert Černík, analytik

Zdroj: Bloomberg.com, Barchart.com