S výhledem ruské maxi sklizně pokles cen pšenice pokračuje třetím dnem v řadě

Poté, co americké ministerstvo zemědělství (USDA) ve čtvrtek ve své pravidelné měsíční zprávě zvýšilo svou prognózu produkce pšenice v Rusku o 5,5 miliónů tun na rekordních 77,5 miliónů, zvýšila analytická skupina SovEcon v průběhu pátečního dne svůj odhad na 77,9 miliónů tun.

Dle SovEconu jsou hlavními důvody očekávání rekordních výnosů, dobré podmínky pro růst jarní pšenice a více než dostatečná půdní vlhkost. Konkurenční institut Ikar zvýšil svůj odhad produkce pšenice v Rusku ještě dále na 77-80 miliónů tun. Odhad globálních konečných zásob v sezóně 2017-2018 byl zvýšen o 4,1 miliónu tun na 264,69 miliónů.

Zatímco na trzích s kukuřicí a sójou nabyli obchodníci podezření z neaktuálnosti a podcenění zveřejněných výsledků USDA oproti skutečnému stavu, což se na obou trzích v průběhu pátečního dne projevilo snahou o růst cen obou komodit, obchodníci s pšenicí se k těmto zástupům nezařadili.

Pšenice pokračovala dále v oslabování a poslední obchodní seanci minulého týdne uzavřela na burze CBOT poklesem na 439,25 centů za bušl. V průběhu dne klesla až na tříměsíční minimum 434,50 centů za bušl.

V průběhu dnešního obchodování prozatím zářijový futures na burze CBOT ztrácí 5,50 centů na 433,75 centů za bušl a je tak nejníže od konce letošního dubna.

Robert Černík, analytik