Saúdská Arábie společně s Ruskem podporují prodloužení doby omezené produkce

Rusko a Saúdská Arábie chtějí prodloužit produkční omezení těžby ropy až do prvního čtvrtletí roku 2018, což by dle jejich očekávání mělo vést ke stabilizaci trhu s ropou. Ceny ropy posílily v reakci na oznámení, že země chtějí rozšířit dohodu která zahrnuje jak národy v rámci organizace OPEC, tak některé nečlenské země včetně Ruska.

Ruské ministerstvo pro energetiku tvrdí, že prodloužení úspor do 31. března 2018 by ukázalo odhodlání produkčních států zajistit stabilitu, předvídatelnost a postupný rozvoj ropného trhu. Koncem listopadu se OPEC dohodl na snížení produkce černého zlata o 1,2 milionu barelů denně, což je první taková dohoda o snížení těžby od roku 2008.

Následující měsíc se 11 dalších ropu produkujících zemí mimo OPEC zavázalo snížit produkci dohromady o dalších 558 tisíc barelů denně, čímž celkové denní omezení narostlo na 1,8 milionu barelů.

Na zmíněnou zprávu nejaktivnější červnový futures kontrakt na WTI americkou lehkou ropu na burze Nymex reaguje v průběhu dnešního dne nárůstem o 1,46 USD na 49,30 USD za barel a je tak nejvýše od začátku stávajícího měsíce.

Robert Černík, analytik15