Schůzka Donalda Trumpa s Kim Jong Unem dala trhům růstový stimul – ceny ropy rostou 12.6.18

Ceny ropy rostly v úterý společně s globálními trhy, zatímco prezident USA Donald Trump řekl, že vrcholný summit v Singapuru s Kim Jong Ungem v Severní Koreji dosáhl „velkého pokroku“, což zvýšilo naději na dohodu o ukončení jaderného konfliktu na Korejském poloostrově.

Brent futures na burze obchodovaly za 76,72 dolaru za barel, což je o 26 centů (0,3 %) výše.

Futures americké ropy West Texas Intermediate činily 66,42 USD za barel, což představuje růst o 32 centů.

Celosvětové trhy se ocitly v zelených číslech poté, co Trump uvedl, že pozorně sledovaný summit s Kimem byl „opravdu velmi pozitivní“.

Na růst ceny ropy měl vliv pozitivní vývoj summitu v Singapuru a také dobrovolné, byť dočasné snížení těžby ze strany hlavních producentů vedené členy OPEC.

Některé analýzy trhu s ropou však poukazují na nižší ceny díky budoucí vzrůstající produkci tří největších výrobců, Ruska, Spojených států a Saúdské Arábie.

Ruská produkce vzrostla v červnu z 11 milionů barelů denně na 11,1 milionu barelů.

Ve Spojených státech vzrostla produkce v posledních dvou letech o téměř třetinu na rekordních 10,8 milionu barelů.

Nejvýznamnější vývozce Saúdská Arábie, která doposud vedla snahu OPEC o snížení dodávek, vykazuje také známky zvýšení produkce.

Saúdská Arábie oznámila na červnovém zasedání OPEC, že v květnu zvýšila produkci ropy na více než 10 milionů denně, což představuje nárůst z 9,9 milionu v dubnu.

„To odpovídá teorii, že Saúdové a Rusové se mírně pohybují směrem ke změně dohody na tomto měsíčním setkání,“ uvedl Greg McKenna, hlavní strategický obchodník futures AxiTrader.

Ostatní producenti také zvyšují produkci. Vývoz ropy z Kazachstánu za prvních pět měsíců roku 2018 vzrostl oproti stejnému období před rokem o 6,4 procenta na 1,83 milionu barelů, řekl včera zástupce ministra energetiky Makhambet Dosmukhambetov.

OPEC spolu s některými producenty mimo OPEC, včetně Ruska, začali snižovat produkci v roce 2017 s cílem ukončit globální převis nabídky a podporovat ceny.

Vít Souček, analytik

Zdroj: Investing.com, Barchart.com