Škody způsobené škůdci přiměly Brazílii snížit odhad letošní sklizně kávy 22.9.17

Brazílie snížila svůj odhad právě dokončované sklizně kávy. Důvodem by mělo být znehodnocení plodin škůdci a dlouhodobou nadměrnou vlhkostí.

Conab, oficiální brazilský úřad pro plodiny, snížil svůj odhad letošní sklizně kávy o 790 tisíc na celkových 44,77 milionů žoků. Odhad produkce Robusty byl zvýšen o 568 tisíc žoků na celkových 10,71 milionů. Přesto tento výsledek představuje druhou nejslabší sklizeň Robusty v Brazílii v tomto desetiletí.

Na druhé straně lepší výhled sklizně Robusty je více než negativně kompenzován zhoršeným výhledem sklizně kávy typu Arabika, a to o 1,36 milionu žoků na celkových 34,07 milionů, což představuje pokles produkce oproti loňskému roku o 22 %.

Oblastmi, kde byl odhad produkce kávy snížen nejvíce, o 1,26 milionu žoků na 32,9 milionů, je hlavní pěstitelský region Minas Gerais a dále pak oblasti Triângulo a Alto Paranaíba e Noroeste na východě.

Za hlavní původce nižší produkce Arabiky Conab označil významné přemnožení škůdců a chorob. Conab zdůraznil, že některé z používaných pesticidů neposkytují účinnou ochranu proti škůdcům od doby, kdy se Brazílie připojila k zemím zakazujícím používání endosulfanu, insekticidu spojeného s potenciálním ohrožením lidského zdraví.

Přesto, nejaktivnější prosincový futures kontrakt na kávu typu Arabika na burze ICE Futures U.S. zaznamenal v průběhu včerejšího dne třetí pokles ceny tohoto týdne, když oslabil o 1,55 centu na 135 centů za váhovou libru.

Robert Černík, analytik, zdroj: Agrimoney.com