Sója a kukuřice prudce posílily v očekávání poklesu osevních ploch v USA 3.4.18

Futures na kukuřici a sóju na burze CBOT v průběhu posledního obchodního dne před prodlouženým víkendem prudce posílily poté, co americké ministerstvo zemědělství (USDA) uvedlo, že v letošním roce očekává snížení velikosti osevních ploch u obou zmíněných komodit. Zemědělci ve Spojených státech by kromě nižšího využití osevních ploch současně mohli více upřednostnit produkci bavlny a jarní pšenice.

Květnový futures na kukuřici na burze CBOT v průběhu čtvrtka posílil o 14,25 centů na 387,75 centů za bušl, nejvyšší uzavírací cenu od 14. března. Květnová sója si pak ve stejný den připsala 26,75 centů a cenou 1.044,75 centů za bušl uzavřela nejvýš od 16. března.

Dle USDA by v letošním roce v USA mělo být kukuřicí oseto 88,03 milionu akrů, a tedy o 2,14 milionu méně, než očekávali obchodníci. Výsev by měl klesnout nebo maximálně zůstat na stejné úrovni jako v předešlém roce ve všech produkčních státech USA kromě Ohia.

Akrová výměra u sóji by měla činit 88,98 milionu akrů, což by oproti loňskému roku představovalo pokles o 1,16 milionu akrů.

Nižší výsev kukuřice a sóji odráží ve velké míře plány zemědělců zaměřit se v letošním roce více na bavlnu, u které by osevní plocha dle odhadu USDA měla vzrůst o 875 tisíc akrů na 13,47 milionu. Osevní výměra pro jarní pšenici (mimo durum) by měla z původního očekávání 11,5 milionu akrů vzrůst na 12,63 milionu.

Údaje USDA, založené na farmářském průzkumu v prvních dvou březnových týdnech, odhalily menší nadšení zemědělců v USA pro výsadbu plodin obecně. Celkově by využitá plocha ve Spojených státech měla klesnout o 1,16 milionu akrů na celkových 318 milionů, nejnižší od roku 2011.

Robert Černík, analytik

Zdroj: Agrimoney.com