Společnost Cotlook zvýšila odhad sklizně bavlny v USA 5.9.17

Společnost Cotlook očekává vysokou sklizeň bavlny v USA, a to navzdory škodám způsobeným hurikánem Harveym. Ve svém odhadu zvýšila svou prognózu sklizně bavlny ve Spojených státech na 11leté maximum nad 20 milionů žoků.

Analytická skupina pro analýzu bavlny v měsíční aktualizaci uvedla, že navzdory škodám, ke kterým došlo kvůli záplavám v minulém týdnu v jižním Texasu, se produkční odhad oproti červencovému odhadu zvýšil o 326 tisíc tun (1,5 milionu žoků).

Uvedený odhad je o pouhých 50 tisíc žoků nižší, než ve své červencové aktualizaci odhadovalo americké ministerstvo zemědělství (USDA) předtím, než hurikán Harvey zpustošil pobřeží Mexického zálivu. Harvey je v posledních 12 letech jediným hurikánem, který zasáhl vnitrozemí jižních států USA. Dle Moody´s by mohl mít za následek ekonomické ztráty v objemu 81-108 miliard USD.

Aktuální odhad produkce bavlny v USA společnosti Cotlook, který činí 20,2 milionů žoků, zůstává nadále nižší, než odhad USDA před hurikánem Harvey dosahující 20,55 milionů žoků.

Revize odhadu produkce Cotlook přichází v době, kdy pokračují pokusy obchodníků odhadnout potenciální škody na amerických plodinách, jako následky bouře, která postihla zejména americký Texas, odpovídající tradičně za polovinu celkové produkce bavlny v USA. Předběžné odhady škod na texaské bavlně dosahují 500-600 tisíc žoků, a to včetně ztrát dočasných skladů bavlny na okrajích polí, tzv. modulů. Zmíněný údaj by nicméně stále představoval poměrně malou část ztrát z celkové sklizně bavlny.

Odděleně, Mezinárodní poradní výbor pro bavlnu (International Cotton Advisory Committee – ICAC) zvýšil svou prognózu americké produkce bavlny o 400 tisíc tun na 4,5 milionů tun (20,66 milionů žoků), což je údaj o něco vyšší než aktuální odhad USDA. Současně však organizace uvedla, že plný dopad následků hurikánu Harvey v Texasu zbývá vyhodnotit, a tudíž není odražen v posledních odhadech.

Robert Černík, analytik, zdroj: Agrimoney.com