Trhy zklamané nákupy sójových bobů ze strany Číny 13.12.18

Trhy s obilovinami v průběhu čtvrtka otevřely obchodní seanci ostrým nárůstem v reakci na potvrzené nákupy sójových bobů ze strany Číny. V průběhu seance nicméně došlo ke korekci zisků, jelikož reportovaný objem prodeje byl pro obchodníky, kteří doufali, že by se mohl přiblížit 5 milionům tun, zklamáním.

Čína uskutečnila své první velké nákupy sójových bobů v USA poté, co prezident Trump a čínský prezident Si Ťinpching 1.prosince na summitu G20 v Buenos Aires dosáhli dohody o 90_ti denním příměří v do té doby bující obchodní válce. Jde o přechodné období klidu, v průběhu kterého by se obě strany měly snažit dosáhnout nové obchodní dohody. Tento akt poskytl jistou úlevu napjatému americkému trhu se sójou s rekordně velkou sklizní.

Americké ministerstvo zemědělství (USDA) v dnešní zprávě potvrdilo, že američtí exportéři prodali do Číny 1,13 milionu tun sójových bobů. Obchodníci v USA v průběhu předešlého dne potvrdili, že si Čína, největší světový dovozce sójových bobů, poprvé po šesti měsících v USA zarezervovala první významné nákupy sójových bobů.

V loňském roce Čína koupila přibližně 60 % z celkového amerického vývozu sójových bobů v hodnotě více než 12 miliard USD. Podobné nákupy americké sóji ze strany Číny vzaly nicméně v letošním roce za své poté, co Čína 6.července uvalila 25 % daň na dovoz americké sóji v reakci na prvotní uvalení dovozních cel na čínské zboží ze strany USA. V souvislosti s tím následně ceny sóji v USA propadly na nejnižší úroveň posledních deseti let.

Robert Černík, PrimStock

Zdroj: Investing.com