V Moskvě začala schůzka ruského prezidenta a saudsko-arabského krále 5.10.17

Dnes, ve čtvrtek 5.10.2017 začala v Moskvě schůzka ruského prezidenta Vladimíra Putina a krále Salmana ze Saúdské Arábie. Jedná se o první oficiální návštěvu saudského panovníka v Rusku. Hlavním tématem setkání je dle očekávání aktuální cena černého zlata a válka v Sýrii.

V televizním vystoupení z Kremelské konferenční síně svatého Ondřeje, prezident Vladimír Putin oslavil návštěvu krále jako „mezník“ ve vzájemných vztazích a král Salman nazval Rusko „přátelským národem“ a oznámil, že jeho zem je odhodlána posílit vazby „ v zájmu míru a bezpečnosti“.

Historicky jsou tyto výroky zajímavé a to z důvodu x-leté tradice stát na opačných stranách hranice. Během studené války pomáhali Saúdové bojovat afghánským povstalcům spolu s USA proti sovětské invazi. Z poslední doby vztahy nepodpořilo ani napětí v Sýrii, kde Rusko a Írán pevně podpořili syrského prezidenta Assada, kdežto Saúdská Arábie podpořila sunnitské rebely.

Avšak současná doba tyto země zjevně spojuje a vodítkem není nic jiného než cena ropy. Obě země od poloviny roku 2014 jsou zasaženy permanentně se snižující cenou. Obě země již v listopadu minulého roku našli schodu v energetické politice a dokázali uvést ve funkčnost dohodu OPECU  a států mimo OPEC o snížení produkce ropy. Do současné doby se ovšem stále jedná pouze o dohodu.

Spolu s králem navštívili Moskvu hlavní energetičtí představitelé Saúdské Arábie, kteří se aktivně účastní dnešních rozhovorů. V tomto týdnu by měl Moskvu navštívit i ředitel ropného gigantu Saudi Aramco.

Ruský ministr pro energetiku Alexandr Novak prohlásil, že jsou ochotni se zasadit o prodloužení škrtů v těžbě a to “v případě potřeby“.

Rusko a Saúdská Arábie oznámila velké investice a vznik společných podniků k upevnění dalších vztahů. Objem obchodu mezi oběma zeměmi v loňském roce dosáhl 2,8 miliardy dolarů, podle oficiálního saúdského tisku. Veřejný investiční fond Saúdské Arábie a královský investiční fond svrchovaného majetku oznámil v roce 2015 plány investovat 10 miliard dolarů do Ruska, leč do současné doby byl uskutečněn jen zlomek. Právě aktuální návštěva by dle analytiků mohla váznoucí obchodní vztahy výrazně podpořit.

Analytický tým PrimStock

Zdroj: Investing.com