Více než 40 zemí vzneslo u WTO námitky proti americkému plánu na zavedení cel 4.7.18

Hlavní obchodní partneři USA, včetně Evropské unie, Číny a Japonska v úterý u Světové obchodní organizace (WTO) vyjádřily hluboké znepokojení nad možnými opatřeními USA, která ukládají dodatečná cla na dovezené automobily a jejich části.

Japonsko, které spolu s Ruskem zahájilo diskusi na zasedání Rady WTO pro obchod, varovalo, že tato opatření by mohla spustit spirálu protiopatření a způsobit kolaps mnohostranného obchodního systému založeného na respektování dohodnutých pravidel.

Více než 40 členů WTO, včetně 28 zemí Evropské unie, varovalo, že akce USA by mohla vážně narušit světový trh a ohrozit systém WTO, a to díky nemalému významu automobilů pro světový obchod.

Spojené státy uvalily cla na evropský dovoz oceli a hliníku a provádí další studii, která by mohla vést k zavedení dovozních cel na automobily a automobilové díly.

Americký prezident Donald Trump řekl 29. června, že sonda bude dokončena za 3-4 týdny.

Evropská unie varovala Spojené státy, že uvalení dovozních cel na automobily a části automobilů by poškodilo vlastní automobilový průmysl a pravděpodobně by vedlo k protiopatřením obchodních partnerů ve výši 294 miliard dolarů amerického vývozu.

Spojené státy ztrácejí pověst důvěryhodného obchodního partnera, řekl ruský delegát na setkání a dodal, že Spojené státy by mohly brzy odstartovat zavádění dovozních cel na výrobky z uranu.

Čína, Kanada, Švýcarsko, Norsko, Turecko, Kostarika, Hongkong, Venezuela, Singapur, Brazílie, Jižní Korea, Mexiko, Katar, Thajsko a Indie všichni zopakovaly stejné obavy.

Americký diplomat na schůzce uvedl, že záležitost již byla předmětem formálních sporů ve WTO, a proto by neměla být předmětem agendy.

Vít Souček, analytik

Zdroj: Investing.com