Wall St. v červených číslech po obnovení obav z obchodní války 1.6.18

Americké akcie klesly ve čtvrtek poté, co Spojené státy zavedly cla na dovoz kovů z Kanady, Mexika a Evropské unie, což vyvolalo odvetná opatření od některých obchodních partnerů.

Za tento měsíc však  S & P 500 (SPX), Dow Industrials (DJI) a Nasdaq (IXIC) dosáhly největších zisků počítáno od měsíce ledna.

Ve čtvrtek americký ministr obchodu Wilbur Ross uvedl, že v pátek vstoupí v platnost 25 procentní sazba na dovoz oceli a 10 procentní sazba na dovoz hliníku.

Mexiko reagovalo tím, že uvalilo cla na zemědělské a průmyslové produkty dovážené z USA. Opatření postihne vepřové maso, jablka, hrozny a sýry, stejně jako ocel.

Kanada uvedla, že zavede odvetná cla na dovoz z USA ve výši 12,8 miliard dolarů. Dále Kanada bude chtít rozporovat toto jednostranné rozhodnutí u Světové obchodní organizace.

Index S & P 500 SPLRCFOOD, jež zohledňuje potraviny propadl o 2,0 procenta. Všech jeho 11 položek se dostalo do červených čísel. Tyson Foods Inc (N: TSN) a Kraft Heinz Co (O: KHC) zaznamenaly největší ztráty v rámci indexu.

„Existuje zvýšená nejistota,“ řekl Shawn Cruz, manažer strategie obchodníků na TD Ameritrade v Chicagu. „Cla nejsou jen mezi Spojenými státy a Čínou, nyní máte Severní Ameriku a eurozónu a trh je ještě citlivější, když se cla uvalila na země sdružené v NAFTA.“

Dow Jones Industrial Average (DJI) klesl o 251,94 bodu, což je o 1,02 procenta na 24,415.84. S & P 500 (SPX) ztratil 18,74 bodu, což je 0,69 procenta na 2,705,27 a Nasdaq Composite (IXIC) klesl o 20,34 bodu, což je o 0,27 procenta. až 7,442.12.

Za měsíc vzrostl S & P o 2,16 procenta, Dow přidal 1,05 procenta a Nasdaq dosáhl zhodnocení 5,32 procenta.

Index S & P Composite 1500 Steel SPCOMSTEEL se po mexické odplatě dostal do ztrát, i když některé z jeho komponentů, včetně Nucor Corp (N: NUE) a United States Steel Corp (N: X) zaznamenaly růst. Ocelářský index skončil den ve ztrátě o 0,1 procenta.

Akcie průmyslových gigantů Boeing Co (N: BA) a Caterpillar Inc (N: CAT) klesly o 1,7 procenta a 2,3 procenta.

Ke zvýšeným obavám přispěla zpráva, že se Spojené státy také zaměřily na německé výrobce automobilů.

Společnosti General Motors Co (N: GM) vedly S & P 500 v procentních ziscích, přičemž japonská skupina SoftBank Group (T: 9984) oznámila, že investuje 2,25 miliardy amerických dolarů do autonomní automobilové jednotky GM.

Společnosti Dollar General Corp (N: DG) klesly o 9,4 procenta a akcie společnosti Dollar Tree Inc (O: DLTR) se propadly o 14,3 procenta poté, co odhady tržeb těchto maloobchodních prodejců překvapivě klesly.

Objem obchodů ve Spojených státech činil 8,09 miliardy akcií, ve srovnání s průměrem 6,63 miliardy akcií za celé období v posledních 20 obchodních dnech.

Vítt Souček, analytik

Zdroj: Barchart.com, Investing.com