WTI ropa se dostala na hodnotu 71 USD poté, co zásoby ropy poklesly o 2,2 milionu 10.5.18

Cena ropy WTI se ve středu dostala na tři a půl letá maxima poté, co data ukázala, že její zásoby v USA poklesly mnohem více, než se minulý týden očekávalo.

Ropa WTI obchodovaná v New Yorku vzrostla v 10:35 hod o 2,9 % na 71,09 dolaru za barel. Ceny byly před zveřejněním údajů o zásobách kolem 70,94 USD. Nejvyšší včerejší hodnoty 71,28 dolarů za barel dosáhlo černé zlato naposledy v listopadu 2014.

Cena ropy Brent  vyskočila o 2,40 USD (3,2 %) na úroveň 77,25 USD za barel. Letošní maxima jsou 77,42 dolarů.

Statistický úřad USA uvedl ve své týdenní zprávě, že zásoby ropy v týdnu končícím 4. května klesly o 2,2 milionu barelů, přičemž očekáváním analytiků byl pokles o pouhých 200 tisíc barelů.

Celkové zásoby ropy v USA dosáhly minulý týden 433,8 milionu barelů, což EIA považuje za nižší spodní polovinu průměrného rozpětí pro toto období roku.

Produkce ropy v USA – poháněná těžbou z břidlice – se minulý týden zvýšila na hodnotu 10,70 milionu barelů denně. Jen Rusko v současnosti vyrábí více, přibližně 11 milionů bpd.

Zpráva také ukázala, že zásoby benzínu se snížily o 2,2 milionu barelů, ve srovnání s očekáváním poklesu o 450 000 barelů. U zásob destilátů včetně motorové nafty zaznamenalo EIA pokles o 3,8 milionu barelů.

Ceny ropy byly již na vzestupu poté, co americký prezident Donald Trump v úterý odstoupil z mezinárodní jaderné dohody s Íránem, čímž zvýšil riziko konfliktu na Blízkém východě a vyvolal nejistotu ohledně globálních dodávek ropy.

Írán, který je hlavním producentem ropy na Středním východě a členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), obnovil svou roli významného vývozce této suroviny v lednu roku 2016, kdy byly zrušeny mezinárodní sankce proti Teheránu na oplátku za suspendaci jeho jaderného programu.

Analytický tým PrimStock

Zdroj: Barchart.com, Bloomberg.com