Zasedání OPEC v tomto týdnu 19.6.18

Ve dnech 22. – 23. června nás čeká zasedání OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) v rakouské Vídni. Hlavním tématem tohoto zasedání má být množství produkce, kterou by mohl kartel vrátit zpět na trh. Poslední odhady se pohybují okolo 300-600 tis. barelů denně, což je méně, než byly předchozí odhady.

OPEC, kde má de facto hlavní slovo Saúdská Arábie a někteří jeho spojenci z řad velkých producentů ropy včetně Ruska omezují od začátku loňského roku těžbu, aby podpořili růst cen.

Na vídeňské schůzce budou jednat o další strategii. Očekává se, že zástupci Saúdské Arábie a Ruska se zasadí o opětovné zvýšení produkce.

Saúdská Arábie a Rusko dávají tušit, že dohoda o navyšování produkce již existuje. Otázkou zůstává konkrétní objem produkce, jež bude kartel ochoten na trh vrátit. V tomto smyslu se hovoří o dolní hranici 500 tis. barelů denně, což je varianta preferovaná Saúdskou Arábii a horní hranici 1,5 mil. barelů denně, kterou by rádo prosadilo Rusko.

Americký prezident Donald Trump minulý týden rozhodl o uvalení cel ve výši 25% na zboží dovážené z Číny, jehož roční import představuje ekvivalent 50 miliard USD. Peking bezprostředně poté oznámil, že chystá opatření obdobných rozměrů a že cla hodlá zavést na dovoz některých surovin z USA včetně ropy. Čína patří mezi významné odběratele americké ropy. K dalšímu důležitému dovoznímu artiklu z USA patří také zemědělské komodity, které společně s ropou reagují na rostoucí potenciál otevřené obchodní války s USA prudkými výprodeji.

Silnější dolar znamená, že komodity kótované v amerických dolarech, jako je právě ropa, jsou dražší pro držitele jiných měn.

Analytický tým PrimStock

Zdroj: Barchart.com, Investing.com