Zemní plyn prozatím marně hledá odrazový můstek 17.12.18

V minulém týdnu pravidelná statistika amerického ministerstva pro energie ukázala, že objem zásob zemního plynu v USA v týdnu končícím 7.prosince klesl o 77 miliard kubických stop. Očekáváním analytiků oslovených v průzkumu agenturou Bloomberg byl pokles o 113 miliard. Stojí za to zmínit, že se jednalo o čtvrtý pokles podzemních zásob zemního plynu v USA v řadě. To je příčinou toho, že celkové zásoby v USA dnes dosahují 2,914 bilionů kubických stop, což je o 722 miliard kubických stop méně, než ve stejném období loňského roku a o 723 miliard méně, než je úroveň dlouhodobého pětiletého průměru.

Lednový futures na zemní plyn v průběhu páteční obchodní seance minulého týdne oslabil o 0,297 (7,2 %) na úroveň nového měsíčního minima. Důvodem byly prognózy vyšších teplot, které by měly na většině území USA panovat v průběhu stávajícího týdne. Dlouhodobá předpověď navíc očekává, že nadprůměrné teploty by na většině území USA měly převládat až do 28. prosince.

Býčí faktory trhu, které ve velké míře ovlivňují ceny zemního plynu, jsou těsné americké zásoby zemního plynu na úrovni 19,9 % pod pětiletým průměrem, silná celosvětová poptávka po zemním plynu v důsledku silného celosvětového hospodářského růstu. Jde také o významný vývozní potenciál LNG z USA. Medvědí faktory zahrnují téměř rekordní produkci zemního plynu v USA, prognózy růstu produkce o 9 % v roce 2018 a o 3 % v roce 2019 a čínské 10 % odvetné tarify na import LNG z USA, což podstatně snižuje potenciál amerického vývozu LNG do Číny. Nicméně, v minulém týdnu vešlo v platnost americko-čínské příměří v rámci kterého Čína souhlasila s obnovením nákupů LNG z USA.

Robert Černík, PrimStock

Zdroj: Investing.com, Barchart.com