Zlato roste před blížící se schůzkou prezidentů Trumpa s Putinem 16.7.18

Cena zlata se v pondělí vrací poté, co dolar oslabil v souvislosti s prvním oficiálním setkáním mezi prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimírem Putinem na summitu v Helsinkách.

V rozhovoru pro zpravodajství CBS v neděli Trump řekl, že jede na summit „s nízkým očekáváním“.

Futures na zlato s termínem dodání v srpnu na burze COMEX, která spadá pod New York Mercantile Exchange, přidává 0,27 % na úroveň 1.244,60 za troyskou unci.

US Dollar Index, který sleduje dolar proti koši šesti hlavních měn, dosáhl úrovně 94.41 bodu, což je pokles o 0,03 %.

Zlato bylo v posledních týdnech pod tlakem investorů vzhledem k nejasnému dopadu obchodní války mezi USA a Čínou. Dolar hraje rozhodující roli při určování směru ceny zlata, jelikož silnější dolar činí zlato dražší pro držitele cizí měn.

Americká měna minulý týden posilovala kvůli napětí mezi dvěma největšími světovými ekonomikami a informacím o silné inflací v USA. Pokud dolar udrží nastavený trend, může zlato nadále ztrácet půdu pod nohama.

Pokračující obchodování válka a vyšší míra americké inflace může působit jako vítr do zad pro dolar. Ten v pátek vzrostl poté, co americké údaje o spotřebitelských cenách vykázaly růst inflačních tlaků, které by letos mohly podpořit čtvrté zvýšení úrokové sazeb ze strany FEDu.

Průmyslová produkce v zemi během června vrostla meziročně o 6 %, což bylo méně než očekávaní 6,5 %. Maloobchodní tržby se v červnu meziročně zvýšily o 9 %, čímž překonaly obecný konsenzus, který byl na hodnotě 8,8 %. „Pomalejší růst průmyslové produkce může působit jako možná podpora pro stabilizaci ceny zlata, jakožto bezpečného přístavu pro investory“, uvedli analytici.

 

Slovák Vojtěch, analytik

 

Zdroj: Investing.com